Pranie dywanów, wykładziny i tapicerki. Czy domowe metody są skuteczne?

Skuteczne sprzątanie Katowice

Pranie dywanów, wykładziny i tapicerki. Czy domowe metody są skuteczne?

Dywany są elementami wystroju wnętrza, które niewątpliwie zdobią pomieszczenie i sprawiają, że jest ono przytulne. Dywany mogą mieć fantazyjny wzór, różną długość włókna, a także odmienny kształt. Tapicerki z kolei otulają każdy mebel w naszych przestrzeniach biurowych i w zaciszu domowym, jaki służy pracy przy biurku, czy też spoczynkowi. Dywan czy też tapicerka po pewnym czasie niestety ulegają zabrudzeniu. Choć na pozór mogą one nie wyglądać na wymagające czyszczenia, w trakcie prania okazuje się, że były mocno zabrudzone. Jak wyprać dywan, a jak tapicerkę? Czy domowe sposoby na czyszczenie dywanów są skuteczne?

Rodzaje dywanów i biurowych wykładzin

Dywany można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od materiału, z którego są wykonane, a także długości i rodzaju włókna. Ekskluzywne dywany wykonane są z wełny, sizalu, bawełny lub jedwabiu. Te, które można najczęściej spotkać w naszych domach to dywany, które wykonane są z polipropylenu, poliestru, akrylu lub nylonu. Dywany różnią się także długością włosia. Gładkie i łatwe w utrzymaniu czystości dywany to te, których włosie ma długość do 1,5 cm. Z kolei popularne dziś dywany shaggy są produkowane z zachowaniem długiego włosia, mierzącego powyżej 1,5 cm.

Natomiast w biurach najczęściej spotkamy wykładziny dywanowe. Wykładziny te są miękkie i wygodne, a także zapewniają dobrą izolację akustyczną. Wykładziny dywanowe podobnie jak dywany mogą być wykonane z włókien naturalnych, takich jak wełna lub sizal, lub z włókien syntetycznych, stanowiących polipropylen, poliester lub akryl. Są one trwałe, łatwe w utrzymaniu czystości i estetyczne.

Rodzaje tapicerek

Tapicerki stosowane w meblach domowych i biurowych skonstruowane są z naturalnych materiałów, jak i syntetycznych oraz tekstylnych. Do tych naturalnych należy wełna, skóra i juta. Wymagają one szczególnej ostrożności przy ich czyszczeniu, gdyż są delikatnymi materiałami, a do ich czyszczenia konieczne jest użycie dedykowanych środków.

Materiały syntetyczne stanowią kolejną grupę mebli tapicerowanych. Spośród nich wyróżnić można: poliester, akryl, nylon i ekoskórę. Materiały te świetnie spisują się w meblach często użytkowanych. Są one komfortowe i doskonale się prezentują w domach czy też w biurach. Natomiast materiały tekstylne ze względu na niską odporność na zabrudzenia i uszkodzenia, to najmniej użytkowana grupa materiałów. Zaliczają się do nich len, aksamit i bawełna.

Domowe sposoby prania dywanów i tapicerek

Pranie dywanów, wykładzin i tapicerek to niewątpliwie czasochłonna praca. Aby czynność ta przebiegała sprawnie i precyzyjnie, udzielimy Ci kilku wskazówek, jak skutecznie wyprać dywan. Oto one:

1. Pranie ręczne

Ten sposób jest idealny dla małych dywanów lub dywanów z krótkim włosiem, a także każdej syntetycznej tapicerki.

 • Dokładnie odkurz dywan, wykładzinę lub tapicerowany mebel.

 • Przygotuj roztwór z 1 litra ciepłej wody i 1/2 szklanki łagodnego detergentu do prania dywanów.

 • Wymieszaj roztwór, a powstałą pianę nanieś na dywan, wykładzinę lub tapicerkę.

 • Rozprowadź roztwór równomiernie po całym dywanie, wykładzinie lub tapicerce, używając przy tym szczotki lub gąbki.

 • Pocieraj plamy, jeśli są obecne i pamiętaj- pracuj samą pianą.

 • Pozostaw powierzchnię do wyschnięcia.

 • Ponownie odkurz dywan, wykładzinę lub tapicerkę.

2. Pranie dywanu w pralce

Ten sposób jest odpowiedni dla małych dywanów z krótkim włosiem, które można prać w pralce.

 • Sprawdź etykietę dywanu, aby upewnić się, że można go prać w pralce.

 • Umieść dywan w pralce, używając worka na pranie dywanów.

 • Użyj delikatnego cyklu prania i zimnej wody.

 • Dodaj 1/2 szklanki łagodnego detergentu do prania dywanów.

 • Po zakończeniu prania wyjmij dywan z pralki.

 • Rozłóż dywan na płasko, aby wyschł.

3. Pranie dywanów typu shaggy

Dywanów typu shaggy nie należy prać w pralce, ponieważ ich długie włosie może się zaplątać i ulec uszkodzeniu. Najlepszym sposobem prania dywanu typu shaggy w domu jest czyszczenie ich na mokro. Należy jednak pamiętać, by nie doprowadzić do przemoczenia dywanu, ponieważ jego wysychanie będzie trwało bardzo długo, a w tym czasie w długim i gęstym włosiu dywanu, mogą rozwijać się zarodniki pleśni. Jak więc prać dywan shaggy?

 • Dokładnie odkurz i wytrzep dywan.

 • Spryskaj dywan dedykowanym środkiem do prania dywanów shaggy.

 • Poczekaj, aż środek zacznie działać.

 • Użyj odkurzacza piorącego i zbierz nim środek.

 • Następnie ponownie odkurz dywan na sucho.

Jakich metod prania dywanów, wykładzin i tapicerek używa firma sprzątająca?

Firmy sprzątająca do prania dywanów, wykładzin i tapicerek używa zawsze profesjonalnych środków i urządzeń, które zapewniają skuteczne i bezpieczne czyszczenie. Środki te są zazwyczaj łagodne dla włókien dywanów, wykładzin i tapicerek, a jednocześnie skuteczne w usuwaniu brudu i plam. Z kolei wykorzystywane przez firmę sprzątającą urządzenia, zapewniają równomierne rozprowadzenie środka do prania i skuteczne usuwanie brudu i plam. Jak wygląda pranie dywanów, wykładzin i tapicerek, wykonywanych przez firmę sprzątającą?

Najpierw odbywa się dokładne odkurzanie dywanu, wykładziny lub tapicerki. Następnie zostaje rozprowadzany środek do prania. Kolejno dywan, wykładzina lub tapicerka jest czyszczona za pomocą urządzenia do prania, a później z powierzchni piorącej odsysana jest woda. Urządzenia używane do tej czynności cechują się wysokim ciśnieniem ssania, dzięki czemu po jej zakończeniu materiał jest niemal suchy, a po całkowitym wyschnięciu miły w dotyku i zabezpieczony przed wnikaniem brudu i kurzu.

Jak utrzymać dywan czy tapicerkę w czystości?

W utrzymaniu czystości materiałów syntetycznych stosowanych w dywanach i tapicerkach pomocne okaże się regularne usuwanie z nich kurzu. Ważne jest również, aby powstałe plamy usuwać natychmiastowo. Czynność ta pomoże w zapobieganiu wnikania brudu w głębsze warstwy włókien. Jeśli chcesz prać dywan, wykładzinę czy tapicerkę w domu pamiętaj, aby nie używać przy tym silnych detergentów ani wybielaczy, ponieważ mogą one uszkodzić ich strukturę. Natomiast jeśli dywan, wykładzina lub tapicerka jest bardzo brudny i ma uporczywe plamy, których nie da się usunąć domowymi sposobami, należy materiały te oddać w ręce profesjonalnej firmy sprzątającej, która na pewno sprosta Twoim oczekiwaniom.

Firma sprzątająca Katowice

Profesjonalna firma sprzątająca pierze dywan w prywatnym domu
Firma sprzątająca pierze wykładzinę w biurze
Pranie tapicerki i dywanów